Seto- ja Peipsimaa kultuuripärand
Peipsi- ja Setomaa kultuuri- ja looduspärandi projekt "Preserving and Promoting Seto- and Peipsiland cultural heritage" toetab kogukondade ja pärimuskeskuste koostööd, tähtsustades pärimuse tutvustamist eelkõige nooremale põlvkonnale.
Projekti partnerid on Peipsi Koostöö Keskus ja Setomaa Liit ning assotsieerunud partneriteks on Kodavere pärimuskeskus ja Kihnu Elava Pärimuse MTÜ.
2023. aasta augustis korraldati üheskoos noorte suvekooli, välja on töötatud audiolood kodavere ja seto keeltes koos loomekaartidega, septembris toimuvad Palal ja Värskas pärimusõhtud ning oktoobris Tartus pärimuskultuuri õpetamise metoodikate ja praktikate seminar.
Projekti ER187 „Preserving Heritage“ kaasrahastab Euroopa Liit Eesti EL välispiiri programmi vahenditest. Loe lähemalt projektist: https://ctc.ee/projektid/kaimasolevad-projektid/peipsi-kultuurikoostoo
Kaasrahastanud Euroopa LiitPärimuslõuna Pala koolis: Hundid käivad hulgakesi, karud kahe-kolmekesi
18. septembril algusega kl 12.30 toimub Pala koolis pärimuslõuna, kus Kodavere kandi lugusid metsast ja metsloomadest kõnelevad Vahur Sepp, Eevi Treial, Liia Mägi, Helgi Vaga, Ann Kilk, Mare Nõmm, Piret Päär ja teised. Lisaks kõlavad lõunal looduse ja loomadega seotud laulud, mõistatakse metsast inspireeritud mõistatusi ja mängitakse mänge. Pärimuslõunale on oodatud lisaks lastele ka vanemad ja vanavanemad.
Sündmuse korraldavad Pala kool, Kodavere Pärimuskeskus, MTÜ Jutumaja ja Peipsi Koostöö Keskus kultuuripärandi projekti "Preserving Heritage" raames. Projekti eesmärgiks on suurendada kogukondade koostööd pärandi säilitamisel ja edendada pärimuse tutvustamist eelkõige nooremale põlvkonnale. Kohaliku keele ja pärimuse hoidmine on oluline, kuna need ühendavad ja toetavad inimeste suhet ajaloo ja keskkonnaga ning loovad kogukonna ühtsust ja indentiteeti. Pärimuslõuna on osa lugude jutustamise festivalist “Hundid käivad hulgakesi, karud kahe-kolmekesi”, mida koordineerib Piret Päär.
Lisaks on projektis valminud kodaverekeelne audio-pärimuslugu, mille autoriks on Imre Nõmm ja mis on leitav Peipsi Koostöö Keskuse kodulehelt: https://ctc.ee/trukised/videomaterjal või Youtube’ist https://youtu.be/l0WvyMrMg2o.